O nás

Spolek Honorata je volné sdružení přátel historie. Sídlem Spolku a zároveň hlavním partnerem je městečko Letohrad v podhůří Orlických hor. Členská základna spolku se rekrutuje z měst a obcí v okolí. Spolek je prioritně zaměřen na scénický šerm,útrpné právo, historické tance a další aktivity související s historií. Jsme přátelé historie, ale rádi si ji upravíme pro naše potřeby – rozhodně nejsme sdružení prosazující living history.

Spolek přátel historie z Orlických hor nabízí vystoupení scénického šermu, historické tance, právo útrpné, hry pro děti i dospělé a mnohé další. Připraví pro vás program na klíč, vystoupí jako mušketýři, piráti, rytíři či halapartníci. Nabídku souboru využijete na městských slavnostech, při bitvách nebo soukromých oslavách jako jsou svatby či narozeniny.

Období rytířů a Třicetileté války

Spolek se zaměřuje na období rytířů (gotika) a na období Třicetileté války (baroko). Ve scénkách se po jevištích prohánějí rytíři, mušketýři, piráti a další známé postavy historie. I proto můžete ve výzbroji souboru najít jak mohutné meče, tesáky či palcáty stejně jako elegantní kordy, rapíry nebo halapartny. Aby nás bylo dobře slyšet, disponujeme palnými zbraněmi z obou těchto období. Na našich vystoupeních můžete vidět a slyšet při práci moždíře, píšťaly, hákovnice stejně jako pistole nebo muškety. Palné zbraně jsou způsobilé pro střelbu černým prachem a opatřeny atestem Českého ústavu pro zkoušení zbraní a střeliva. Zbrojnice se neustále rozšiřuje a zmiňované zbraně jsou pouze malou ochutnávkou sortimentu předváděných zbraní.
Honorata je připravena zajistit oživení Vašich programů rozličnými šermířskými vystoupeními, čestnými strážemi, čestnými salvami ale i jinak. Jen si sami řekněte, jak vám můžeme být užiteční. Jsme otevřeni Vašim nápadům.
Spolek Honorata je od roku 2014 registrován u Krajského soudu v Hradci Králové jako spolek Honorata.
Co znamená jméno Honorata a kde se vzalo? Honorata pochází z latinského původu (základem je slovo Honoratus), a lze si ho vyložit jako „čestná“ nebo „vážená“.